Салон 1 етаж
В приемния салон на първия етаж може да бъде видян и шедьовърът на експозицията – оригиналното маслено платно на чешкия художник Иван Мърквичка „Пазар в Пловдив“ от 1888 г. Много умело той въвежда посетителя в атмосферата и духа на времето, представено в музейните пространства. Картината е включена в албум с произведения на родни художници, поднесен от княз Фердинанд на коронацията на руския император Николай II. Рамката е изработена с пищна украса и 23 каратова позлата.
Иван Мърквичка е с чешки произход, но зрялата част от живота му минава в България, създавайки едни от най-красивите картини, описващи родното ни ежедневие. Неговото платно „Пазар в Пловдив“ показва най-характерните елементи за Пловдив по това време – десет години след Освобождението той е един от най-модерните и бързо развиващи се градове, но османското влияние в архитектурата все още е част от неговия облик. Майсторски са изрисувани отличаващите белези в облеклото на персонажите, ясно се разпознават и носиите от Пловдивския регион. Мърквичка символично е подчертал и новата ни свобода чрез фигурата на приведения турски представител. Той привидно оглежда стоката, но всъщност идва да покаже, че е вече „долу“ – няма власт над българина, представен непосредствено зад него като млад и силен мъж, застанал с горда осанка, сякаш застрашително приведен над бившия си поробител. Образът на свещеника също е символ – на християнската вяра, която вече се изповядва свободно. Вдясно от него елегантна дама в черна рокля контрастира с външния си вид като представител на новата европейска мода. „Алафрангата“ след Освобождението бързо променя облика на големите градове чрез облеклото, маниера, дори архитектурата. Според специалистите авторът е увековечил в картината и образа на своя приятел Иван Славейков като господин в светъл костюм сред тълпата.
Макетът на Регионален етнографски музей – Пловдив, представя къща Куюмджиоглу в нейния архитектурен блясък – цвят, еркери, кобилична фасада, невероятен покрив.
В двора на музея са представени керамични пана, пластики и скулптури на български творци.