
Двор
Неразделна част от архитектурния шедьовър Куюмджиева къща (РЕМ – Пловдив) е дворът, където се озовават най-напред всички гости на музея. Това е едно кътче за отдих и наслада сред многообразие от растителни видове. Сред тях се открияват 500-годишната черница, вечнозелената магнолия, чемширът, японската мушмула, сребристият бор, гинко билобата, смокинята и много други. Влизайки в двора, посетителите сякаш се пренасят в един друг свят, далеч от забързаното ежедневие и градския шум. Тук въздухът е различен през всеки един от четирите сезона. Красиво е, когато слънцето препича и цветята цъфтят в различни цветове, когато вали дъжд и мирише на свежест, когато падат листата на дърветата и гинко билобата сякаш е обкичена със злато, а в снежен ден изглежда като пейзаж на художник, изобразяващ най-прекрасната зимна приказка.
Пловдивският архитект Христо Пеев е написал: „В двора на къщата на Аргир Хр. Куюмджиоглу е имало великолепно изработен мраморен шадраван. Останалата част от двора е била пестеливо разпределена на терасовидни лехички, в които са били разработени цветни градини, изпъстрени с трева и весели цветове, между които лъкатуши една стъпаловидна пътека, настлана с камъни… Действително мъчно можем да си представим по-весела и жизнерадостна картина, наситена с толкова къщовно чувство от тия дворове-градини. Творческата фантазия на майстора е създала тук неповторима картина на жилището, в което животът е бил наистина радост и щастие.“
Днес дворът на Регионален етнографски музей – Пловдив е домакин на разнообразни културни събития, концерти и весели детски игри.